Boževac
    Facebook Twitter Instagram
    Facebook Twitter Instagram
    Boževac
    Button
    • Boževac
    • Mediji o Boževcu
    • Galerija
    Boževac
    Home»Mediji o Boževcu»Crkva Svetog Tome u Boževcu
    Crkva Svetog Tome u Boževcu
    Crkva Svetog Tome u Boževcu
    Mediji o Boževcu

    Crkva Svetog Tome u Boževcu

    bozevacBy bozevac20. avgusta 2021.Nema komentara10 Mins Read
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Tumblr Reddit VKontakte Telegram WhatsApp
    Boževac je  veliko stiško selo, nekada  je  bilo  varošica i sedište opštine. Selo se nalazi na  jugoistočnom delu Stiga. Pisani podaci kazuju da je selo 1540/42. godine, brojalo 9 domova, podaci datiraju iz turskog popisa Smederevskog  Sadžakata. U kasnijem periodu, u  popisu koje su izvršile austrijske  vlasti 1733. godine, selo  je  brojalo 11  domova. Po istorijskim zapisima selo Boževac   su u 15.i 16  veku naselili i osnovali grupa doseljenika sa Kosova, a sam naziv selu dat  je verovatno po  nadaleko poznatom "kosovskom božuru".
    Ovo stiško naselje  imalo  je svoj veliki razvoj, te je tako, marta meseca 1896. g. proglašeno varošicom, za vreme  vladavine knjaza Mihajla Obrenovića. Ovo mesto je centar trgovine, i zanatstva, na prostoru Stiga - oblasti kojoj pripada.
    
    U periodu prvog i drugog srpskog ustanka selo ima 113 domova. Prvi pisani podaci o Boževcu se nalaze u knjizi autora Mihajla Dinića "Gradovi i glavni trgovi srednjevekovne Srbije". Selo Boževac u drugoj polovini XIX  veka spada u prvih deset sela najvećih u Požerevačkom okružju, srezu Mlavskom. Tada je brojao 185. kuća, sa  1305 duša. Tada se i prvi put pominje selo da ima i svoju kapelu, oko koje se  verni narod okupljao u vreme crkvenih  praznika, ili na kakve druge narodne skupove.
    Svoju prvu školu  trogodišnju dobivaju 1842. g. 1892. godine selo počinje gradnju crkve, koja je završvna i osvećena 9.septembra 1899.godine. Varošica Boževac  je 1928. godine tražila da se pruga Požarevac -Kučevo izmesti i trasira kroz Boževac, nažalost to im se nije  ostvarilo.
    
    Sve do 1956.godine  ovo naselje  biva u statusu  varošice, a od tada odlukom Vlade Srbije to se ukida i mesto se  pripaja opštini Malo Crniće, u  čijem sastavu se nalazi do danas. Iako nema status sedišta, ovo selo  je održalo sve osobine jedne varoši, čak  je  i uznapredovalo u svom razvoju. Po popisima stanovništva, Boževac, je  pred sam drugi svetski rat brojao 656. domova sa 3200 stanovnika. Popisom iz  1953. godine, ima 728 domova i 3329 stanovnika.
    Popisom iz 1991. g, Boževac ima 543 doma sa 2475 stanovnika. Najnoviji  popisom iz  2002.godine, broj domova i stanovšištva  je mnogo opao, i glasi ovako 531  dom sa 2180 stanovnika.
    Bela kuga od nekada najvećeg naselja u Stigu ugasila je mnoga ognjišta, tako da tragedija "savremenog sela" ne zaobilazi ni ovo naselje a i  čitav kraj Braničevske Eparhije.
    

    Boževačka parohija

    Boževačka parohija je dobila svoje ime po mestu Boževac sedištu  parohije. Parohija  je samostalna u svom sastavu nema drugig sela. Po izveštaju svešteni ka parohija ima 530 aktivno  pravoslavnih domova. Meštani u parohiji slave svoje krsne slave koje im ostaše od svojih predaka. Boževačka parohija  je u  drugoj polovini XIX  veka imala svoju kapelu, oko koje se verujući narod okupljao.
    Po  pisanom šematizmu crkve iz 1924. godine, Boževačka  parohija  je bila samostalna, i spadala je u 1.klasu  po  prihodima, brojala je tada 3221  dušu. Ima crkvu "Svetog apostola Tome", paroh na parohiji  je tada bio Živan Sredojević koji je  za sveštenika rukopoložen 1886. godine, i nosilac  je ordena "Sv.Save" 5. step.
    Parohija Boževačka  je naseljena srpskim življem. Na parohiji ima i mešovitih brakova po veroispovesti.
    Crkva u Boževcu   je    sagrađena  1892. godine, u samom centru tadašnje varoši.  Zidana je od tvrdog materijala i posvećena "Svetom apostolu Tomi"  koji se slavi  19. oktobra. Crkva je urađena u "srpskovizantiskom stilu. Ima dva velika kubeta nad kojima se nalaze krstovi kao sinboli vere hrišćanske - pravoslavne. Krov crkve je na dve vode i sav  je terasast, i ceo  je pokriven limom.
    Na zapadnom delu crkve su ulazna vrata u hram. Kube iznad ulaznih  vrati  je u svojoj unutrašnjosti deo gdese nalaze tri  zvona. Sims na crkvi  je dekorativan, kao i prozori koji su pravougaonog oblika i veoma su visoki. Prozori na kubetima crkvenim su nešto manjeg obima sa polukružnim oblikom. U nižim delovima krova crkve u središnjem, i delu nad oltarom takođe ima postavljenih manjih krstova. Crkva je veoma prostrana i sa dosta svetlosti u njoj. Fasada  je restaurirana i obnovljena sada  je sa svojom belinom i lepotom umivena.
    
    Unutrašnjost samog hrama  je  veoma skladna i sada treba i nju obnoviti i sanirati tragove  vlage od nekadašnjih delova koji su kisli. Na severozapadnom  delu nad malom pripratom iznad ulaznih vrati stoji krst, kao  i ikona  patrona crkve "Svetog apostola Tome". Crkva   je    građena od priloga građana Boževca, i tadašnje opštine. Osvećenje hrama  je obavljeno 9. septembra  1899. godine, od strane Mitropolita   beogradskog Inokentija. Antimis za crkvu   je  položen u hramu novembra 1896. godine od strane  protojereja  Živka Ivanovića iz Požarevca, koji je  po blagoslovu  Mitropolita Mihajla. Majstor na gradnji crkve  je  bio Filip Faf iz Požarevca.
    U vremenu gradnje hrama na parohiji  je  bio sveštenik Radenko Anđelković. Predsednik tadašnje opštine Boževačke  je  za vreme  gradnje crkve bio Živan Aleksić. Ikonostas u crkvi  je postavljen oktobra meseca 1896. godine, sam ikonostas je  rađen u Rusiji, preko firme Marković - Pavlović iz Beograda. Izradom i samim nameštanjem u crkvi, je rukovodio Živan Sredojević sveštenik, i tadašnji predsednik ošptine Stevan Stojimirović iz Boževca. Najveći prilog za gradnju  ikonostasa dao  je industrijalac iz Malog Crnića Antonije Bajloni. Usled pukotina na samoj crkvi koje su nastale u  periodu  1905/6. godine, narod  je odlazio na službu u crkvi u selo Kula.
    
    U vremenu trajanja prvog svetskog rata, neprijateljska vojska iz Austrije, Mađarske, Nemačke, je najpre opljačkala crkvu, sve  relikvije i dosta starih  bogoslužbenih knjiga, a  iz samog ikonostasa koji  je bio  prvobitan su izvadili ikonu "Tajne  večere" i odneli.
    U samoj crkvi okupator je  zatvarao građane i mučio.
    
    Dok  je u  tadašnjoj crkvenoj kući  zatvarani konji, pretvorena u štalu. Crkva u toku vremena nije radila, jer je okupator u njoj držao i mnogo oružja, i municiju. Za vreme drugog svetskog rata crkva  je imala sličnu sudbinu i pred njom su streljani meštani Boževca. Tri zvona koja  zvone u crkvi,su poklon Kralja   srpskog Aleksavdra Obrenovića  jedno, drugo  je  poklon Milana V. Kostića iz Boževca, a treće zvono je  zvono su  zajednički kupili i crkvi poklonili Branislav Mojsilović, i meštani Boževca. Ikonostas je  urađen u dva nivoa, i sve ikone na njemu su orginal prvobitne izrade, osim "Tajne  večere" koja  je novijeg vremena.
    Crkva  je spolja obnovljena 2001. godine, fasada i farbanje, kao i krov ponovo je  pokriven novim limom, i oluci na crkvi. Novi krstovi na crkvi su iste godine  postavljeni. Crkvu je 9.aprila 2002. godine, posetio  episkop Ignjatije, pri bratskom sastanku sveštenstva. Crkva ima svoju portu koja  je površine oko  40. ari.  Poslove oko obnove sadašnje na crkvi, je vodio i vodi sveštenik Živislav Ilić iz Boževca. Crkva ima dosta sačuvanih starih knjiga, iz kojih se i danas  služi, kao i par ikona na platnu  i drvetu, koje datiraju iz XIX.veka.
    
    Ikone su: 
    1.Sveti apostol Toma i Sveti Nikola, koje  je crkvi Boževačkoj poklonio 16.aprila 1854. godine, Arsa Radojković iz Boževca, a  za zdravlje svojih živih, i svoje, kao i  za pokoj mrtvih, kapeli Boževačkoj.
    2.Ikona "Roždestvo Bogorodice"|koju priloži kapeli Boževačkoj,  11 .aprila 1854. g. za zdravlje svojih i svojih živih, a  za  pokoj svojih umrlih, Živojin Stević iz Boževca.
    3.Ikona "Vaskrsenje Hristovo"koju  pokloni kapeli Boževačkoj  11 .aprila  1854.g, za zdravlje svoje, i svojih živih, a za pokoj svojih mrtvih, Stojadin i Stojimir Veljin iz Boževca. Ovi podaci na ikonama govore o  postojanju tadašnjv kapele u Boževcu. Stare bogoslužbene knjige koje se danas  čuvaju u crkvi u Boževcu:
    "Pentikostar" - "Tipih" štanpan na crkveno slovenskom pismu u Moskvi - Rusija 1893. godine. Poklon  je Stojadina i Dimitrija Mišića iz Boževca 1896. godine. "Apostol" štanpan u Moskvi - Rusija za 1893. godine, poklon crkvi Boževačkoj .g,
    "TIPIK"iz 1893.g.štanpan na crkvenoslovenskom pismu- jeziku, poklon crkvi od Petra i Jovana Marjana Mitića iz Boževca  1896.godine, crkvi Boževačkoj.
    
    «Triod Posni» štampan  1893.godine u Moskvi - Rusija, na crkveno slovenskom -jeziku poklon je_crkvi Boževačkoj od Živote Obrenovića iz Boževca 1896.g. Opšti Minej" štanpan  1893.godine u Moskvi - Rusija na crkveno slovenskom" pismu, poklon je crkvi Boževačkoj od Ilije i Kosta Milenković, kao i Ivana
    Stankovića iz Boževca  1896. godine "Osmoglaskik"  od 1. -do 5.glasa, štanpan  1893.godine u Moskvi - Rusija, poklon  je crkvi Boževačkoj, od Milana Dačića iz Boževca 1896.godine.
    
    "Osmoglasnik" od 5.do 8. glasa, štanpan 1893. godine, Moskva - Rusija, štanpan je crkvenoslovenskim pismom, poklon je crkvi Boževačkoj od Mike Antića i Mike Jovića iz Boževca 1896. godine.
    "Jevanđelje" štanpano u Rusiji 1893. godine, na kome stoji zapis da je u crkvi  U boževačkoj služio 23 avgusta 1964. g. episkop Hrizostom.
    
    U crkvi u Boževcu se  još čuvaju i bogoslužbene knjige iz1893.g. štampane u Rusiji, to su "Triod Posni", "0ktoih", "Opšti Minej", kao knjige novijeg doba Crkva ima u ikonostasu  jednu ikonu na kojoj  piše "Svetog Nikole" priloži Nikola Živanović iz Boževca  za zdravlje svog doma, a za pokoj duše svoga dede Jove i babe Milunke 1896. godine.
    Crkva ima i svoje  barjake, koji  su poklon meštana Boževca, kao i  putir pričešće, i krstove  za služenje liturgije, kadeonice, darohranilicu, i  mnoštvo drugih sasuda i stvari novijeg doba.
    

    Sveštenstvo crkve od nastanka do danas

    Sveštenici su: Jeftimije Pavlović 1837.g, Steva Radojković iz Smoljinca, Milan Đorđević kapelan 1885.god. rodom iz Požarevca,  Radenko Anđelković rodom iz Brzana od  1885 do  1896. god.    Živan Sredojević rodom iz Batočine od  1889 do 1896.g.radio i kao sveštenik i učitelj u Boževcu. U periodu  od  1915. do 1918. godine služba  je bila od strane sveštenika Kulskih.  Za period od  1921 - 1924/25. godina služio je sveštenik Živan Sredojević, Miloje Mihajlović rodom iz Senja kod Đuprije od 194.g, Dušan Jovačević od 1 941 -1942 1 941 -1942 Vrij  . g, rodo izSrema izbeglica na parohiji.  Vojin Inđić izbeglica iz Banjaluke  1942.G, Milivoje Arsenović 1946.g.
    Dobrivoje - Biba Milosavljević 1959.g iz sela Kupšljeva,  Milosav Ilić od  1.XI.1964. g. do 1987. godine rodom iz Boževca, Nebojša Ivković od oktobra  1987. godine rodom iz Kušiljeva. Sadašnji sveštenik je na službi crkvi i parohiji Boževačkoj,  je od 1. juna 2000. godine Živislav Ilić,   rodom iz Boževca.
    
    

    Crkvena opština

    Pre stupanja na snagu ustava S.P.Crkve  1931. godine, poslovima crkvene opštine rukovodili su sveštenici sa crkvenim tutorima. Nisu sačuvani podaci o radu, i imenima članova crkvene opštine Boževačke. Sada crkvenom opštinom upravlja crkveni odbor: Sveštenik Živislav Ilić je predsednik, blagajnik Živan Jovaičević članovi su: Zvonko Žlić, Slaviša Marković,Živorad Ilić, Nade Krstić, Živorad Živo jinović.
    

    Groblje u selu i spomenici u njemu

    Groblje u selu Boževac, je staro i datira  još od osnivanja    varoši, sela od dva, i tri veka, spomenici koji leže  podignuti su i većih grubo tesanih kamenova bez i sa natpisom. Ima spomenika i iz XX  veka. Groblje  ima i par kapela koje su podigli imućni meštani Boževca. Sada se o groblju stara Mesna Zajednica. Groblje se nalazi van sela u  potesu  zvanom  Boževačkom.
    
    Zavetine i litije
    
    U  selu Boževcu su:  Crkvena slava  je "Sveti apostol Toma",  slava vinogradara  je "Sveti Trifun",  slava zanatlija "Sveti Tri Jerarha" Boževac slavi kao svoju glavnu  zavetinu Nedelju posle  "Vaskrsa". Vašar u Boževcu je na dan  "Trnove Petke". 8 avgusta. Litije u Boževcu su obnovljene   1990. godine,i idu    na mesta"Kod Krsta",i drugo mesto  "Zapis"  na dan Petak posle "Duhova".
    
    Parohijski dom, je nov podignut  je  1998. godine i iste godine je i osvećen. Dom je veoma prostran i uređen po novim građevinskim projektima i nameštajem. U njemu stanuje sveštenik Živislav Ilić sa svojom porodicom. U porti crkvenoj postoje dva spomenika, jedan je sa imenima izginulih, i uirlih u ratovima od 1912 - 1918. godine, a drugi je sa imenima streljanih  meštana u drugom svetskom ratu. Ograda i staze  do crkve, kao i trotoar oko crkve je od betona.

    Boževac Crkva Svetog Tome Crkva Svetog Tome u Boževcu selo Boževac
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Kancelarija za IT i eUpravu opremila računarsku učionicu osnovnoj školi u Boževcu

    27. avgusta 2021.

    U Boževcu održan trinaesti festival “Kreni kolo da krenemo”

    27. avgusta 2021.

    Selo moje, lepše od Pariza

    25. avgusta 2021.

    Leave A Reply Cancel Reply

    Novo

    Kancelarija za IT i eUpravu opremila računarsku učionicu osnovnoj školi u Boževcu

    27. avgusta 2021.

    U Boževcu održan trinaesti festival “Kreni kolo da krenemo”

    27. avgusta 2021.

    Selo moje, lepše od Pariza

    25. avgusta 2021.

    Nedeljom za selo

    23. avgusta 2021.
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    • Boževac
    • Mediji o Boževcu
    • Galerija
    © 2023 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.